Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Proza
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(4)
Branch
Filia nr 1
(1)
Filia nr 2
(3)
Author
Rostropowicz Joanna (1943- )
(2)
Globisch Wolfgang (1933- )
(1)
Keller Paul (1873-1932)
(1)
Nowinski Alfred (1881-1933)
(1)
Schirmeisen Romuald Peter (1930- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
1901-2000
(1)
1914-1918
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura niemiecka
(2)
Literatura śląska
(1)
Subject
Armia Czerwona
(1)
Hertel, Georg (1901-1945)
(1)
Miasta
(1)
Podpalenie
(1)
Styl życia
(1)
Zachowania prozdrowotne
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1801-1900
(1)
1914-1918
(1)
1939-1945
(1)
Subject: place
Opole (woj. opolskie)
(2)
Górny Śląsk
(1)
Prusy
(1)
Rejencja opolska (1815-1945)
(1)
Genre/Form
Biografia
(1)
Powieść historyczna
(1)
Powieść obyczajowa
(1)
Publicystyka
(1)
Domain
Historia
(1)
Religia i duchowość
(1)
3 results Filter
No cover
Book
In basket
„Męczenników otaczano zawsze szczególną czcią, gdyż uważano, że ich postawa jest wybitnym świadectwem wierności Chrystusowi [...] Obok znanych i otaczanych czcią w całym Kościele męczenników istnieje również ogromna rzesza ludzi, którzy złożyli i nadal składają podobne świadectwo, potwierdzone ofiarą z życia, ale którzy nigdy nie zostali oficjalnie kanonizowani. O jednym z nich, księdzu Georgu Hertel, opowiada niniejsza książeczka". (Bp A. Czaja, Słowo wstępne, fragm.)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 2
There are copies available to loan: sygn. I ŚL (1 egz.)
Book
In basket
"Odpocznij od siebie samego" to tytuł jednego z najbardziej znanych dzieł urodzonego na Dolnym Śląsku Paula Kellera. Wydana po niemiecku powieść "Ferien von Ich" doczekała się kilku adaptacji filmowych. Tłumaczenie na polski: prof. Joanna Rostropowicz
Taki tytuł nosi polski przekład powieści dolnośląskiego pisarza Paula Kellera „Ferien vom Ich”. Pomysłodawcą polskiej edycji jest pochodzący również ze Śląska niemiecki lekarz Romuald Schirmeisen, który książkę poleca wszystkim chcącym odzyskać zdrowie i osiągnąć matuzalemowy wiek. Tłumaczenia tej wydanej po raz pierwszy w roku 1923 powieści podjęła się znawczyni historii i literatury śląskiej prof. Joanna Rostropowicz, której przekład ukazał się nakładem Fundacji Nauki i Kultury na Śląsku z siedzibą w Opolu. Jednak swego rodzaju ojcem chrzestnym polskiego wydania „Ferien vom Ich” jest dr Romuald Schirmeisen, lekarz dziś pracujący w Hiszpanii, ale pochodzący z Górnego Śląska. Dla niego „Odpocznij od siebie samego” jest nie tylko godną uwagi powieścią, należącą od prawie 100 lat do kanonu literatury niemieckiej. Ma ona także wartość prozdrowotną. „To właśnie nasz Dolnoślązak barwnie zaprezentował najlepszy sposób na zdrowie i długie życie: uwolnienie się od ciężaru codziennych trosk, życie zgodne z naturą wśród ludzi życzliwych, pogodnych, niedręczących bliźniego niepotrzebną krytyką i bolesnymi uwagami, potrafiących cieszyć się każdą ulotną chwilą” – pisze w posłowiu dr Schirmeisen. Dodając do tego zdrowy wysiłek fizyczny i kontakt z ziemią podczas pracy, zaobserwujemy dobroczynny wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną – zauważa Romuald Schirmeisen i konkluduje: „Jestem zdania, że zaproponowany przez Paula Kellera sto lat temu model życia jest jedynym sensownym sposobem na utrzymanie albo odzyskanie zdrowia”. [wochenblatt.pl]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 2
There are copies available to loan: sygn. NIEM (1 egz.)
Book
In basket
Przekład powieści ukazał się w odcinkach, wraz z niemieckim oryginałem, w dwujęzycznym kwartalniku "Eichendorff-Hefte/Zeszyty Eichendorffa" (2019, nr 66 - 2023, nr 83).
Oto Opole w latach 1837-1843, w czasach pruskich, od niedawna stolica rejencji. Co jakiś czas wybuchały w nim pożary. Najpierw uznawano je za przypadkowe, rychło jednak okazały się dziełem podpalacza, którego nie tak łatwo było wytropić Taki jest główny wątek powieści W blasku ognia (Im Feuerschein) Alfreda Nowińskiego (1881-1933), który z zacięciem rasowego autora kryminałów przetworzył literacko wydobytą z archiwów historię o serii podpaleń i ich nieoczekiwanym sprawcy. Ale ten rodowity opolanin odmalował też, w kilku innych jeszcze wątkach swej powieści, w scenkach rodzajowych, portretach mieszkańców czy opisach miejsc akcji, obraz codzienności rodzinnego miasta. Nie krył przy tym sympatii ani do tego miasta, choć - czego nie ukrywa -„Miasto było wtedy jeszcze małe, pola znajdowały się niedaleko śródmieścia, tuż za domami", ani, o dziwo, do innego miasta - historią naznaczonego Krakowa, ani, co chyba najbardziej oczywiste, do swego hajmatu - Śląska, który jeden z jego bohaterów tak postrzega:„[...] Śląsk jest piękny, znacznie piękniejszy niż wielu Ślązaków to sobie wyobraża".
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Filia nr 1
There are copies available to loan: sygn. XIII. b ŚL (1 egz.)
Filia nr 2
There are copies available to loan: sygn. XIII.b ŚL (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again