á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Historia głównej bohaterki jest niesamowita, (...) Dita została wywieziona z Pragi do getta w Terezinie, zaś po roku została przewieziona transportem do Auschwitz. Przebywała w dziecięcym bloku 31, w którym spotkała Alfreda Hirscha.Był to człowiek, który kiedyś organizował zajęcia sportowe dla młodzieży, a teraz w obozie, w bardzo dramatycznych, nieludzkich warunkach usiłował stworzyć coś na kształt tajnej szkoły. Dita Kraus każdego dnia narażała swoje życie podczas rewizji baraku. Ksiązki, które ukrywała pośrednio mogły doprowadzić ją do okrutnej śmieci w komorze gazowej, więc pod koniec dnia ukrywała je w coraz to innym miejscu w obozowym baraku.
Pozycję "Bibliotekarka z Auschwitz", mimo, że obecnie jest wydawanych bardzo dużo wspomnień zwiazanych z historią obozu hitlerowskiego w Auschwitz, naprawdę warto przeczytać.
Czyta sie ją jednym tchem i trudno się oderwać od przejmujących opisów losów bohaterskiej dziewczynki. Warto tez dodac,ze Dita przezyła Auschwitz i juz po wojnie opowidziała swoja historię, a na kartach tej ksiazki jest zapisana jej zbeletryzowana wersja. Gorąco polecam.
Dita trafiła do Auschwitz w 1943 roku. Tam spotkała Fredy'ego Hirscha, Żyda, który zorganizował szkołę dla dzieci w obozie rodzinnym BIIb, a także tajną bibliotekę składającą się z ośmiu tylko książek. Dziewczyna była odpowiedzialna za opiekę i ukrywanie tej literatury przed piekłem Holokaustu, aby naziści ich nie odkryli. Gdy Fredy Hirsch popeł samobójstwo, Dita mimo wszystko kontynuowała swą misyjną pracę. Za wszelką cenę starała się też dowiedzieć jaka była prawdziwa przyczyna zgonu Hirscha. W jej ocenie nie był on człowiekiem zdolnym do tego, aby odebrać sobie życie, nawet pod presją osób trzecich. Dita miała szczęście przeżyć Auschwitz. Po przewiezieniu jej bo Bergen-Belsen została wkrótce wypuszczona wraz z innymi więźniami podczas wyzwolenia obozu przez siły alianckie. Szczęśliwie wyszła za mąż za pisarza Otta Kraus’a, którego poznała w obozie.
„Bibliotekarka z Auschwitz” to książka, która wzrusza, daje do myślenia, momentami szokuje i przeraża. Trudno tu powiedzieć nieco więcej, skoro obecnie na rynku wydawniczym jest całe mnóstwo powieści tego typu. Ile więźniów z Auschwitz, którzy przetrwali, tyle różnych historii powstałych w oparciu o ich losy – niekoniecznie biografii. Każda z nich mimo wszystko w jakiś inny sposób przedstawia to obozowe piekło. Jedyny zarzut do tego tytułu to taki, że w przypadku tej powieści nie możemy mówić o jakiejś wartkiej akcji. Osobiście uważam ją za nieco zbyt obszerną i momentami nużącą. To byłoby na tyle…
Halina Biniek